Kněžmost
U Tvrze 359, Kněžmost
739 769 766
Mnichovo Hradiště
Masarykovo nám. 243, Mnichovo Hradiště
797 855 795

13. 11 2024
Babesióza psů je onemocnění krve přenášené klíšťaty. Může se projevovat nenápadně únavou a střídavou zvýšenou teplotou, nebo jako těžké onemocnění s vysokou horečkou, slabostí, bledými sliznicemi a rychlým kolapsem.

Babesióza psů je onemocnění krve přenášené klíšťaty. Může se projevovat nenápadně únavou a střídavou zvýšenou teplotou, nebo jako těžké onemocnění s vysokou horečkou, slabostí, bledými sliznicemi a rychlým kolapsem.

V Česku patřila babesióza dlouhou dobu mezi exotické, importované choroby. V poslední době se ale případy autochtonní babesiózy, infekce u psů, kteří necestovali do zahraničí, vyskytují i u nás, oblast Mužský a Turnovsko.To v místech, kde žije klíště piják lužní, přenašeč nemoci. Klíště obecné babesiózu psů nepřenáší.

Původcem babesiózy je jednobuněčný cizopasník, prvok s latinským názvem Babesia. V psovi parazituje uvnitř červených krvinek, ve kterých se binárně dělí tak dlouho, dokud krvinka nepraskne. Pokud se krve nakaženého psa napije klíště, v jeho střevě se z červených krvinek prvoci uvolní a začnou parazitovat v těle klíštěte. Protože v klíštěti probíhá pohlavní fáze množení, přísně vzato je klíště definitivní hostitel a pes „jen“ mezihostitel babézií. Prvoci pronikají do slinných žláz klíštěte a při dalším sání klíště nakazí nového hostitele. Parazit nakazí také vaječníky klíštěte z nakladených vajíček se vylíhnou larvy, které jsou také nakažené a od stadia nymfy jsou infekční pro další psy.

Pes se nakazí především sáním klíštěte. K přenosu je třeba, aby klíště bylo přisáté aspoň 48–72 hodin. Babesiózu roznáší jak dospělá klíšťata, která se nakazila ve stadiu nymfy, nebo nymfy vylíhlé z nakažených vajíček. Od drobných šestinohých larev nákaza nehrozí.

Nemoc škodí především rozpadem červených krvinek. Kromě přímého zničení krvinek množením prvoků jsou krvinky likvidovány především imunitním systémem hostitele, který prudce reaguje na přítomnost cizorodých bílkovin na povrchu krvinek, které tam přítomnost parazitů zanechává. Tímto mechanismem jsou ničeny i červené krvinky, které v sobě parazity nehostí a také krevní destičky. Napadené krvinky jsou navíc křehké a „lepkavé“, takže se samovolně rozpadají a ucpávají krevní kapiláry.

Výsledkem je chudokrevnost a nedostatečné okysličování tkání. Nemocní psi jsou unavení, slabí, moc nechtějí žrát. Často mají bledé sliznice nebo jsou sliznice naopak nažloutlé nebo žluté. Žluté zbarvení způsobuje bilirubin vzniklý z hemoglobinu z rozpadajících se krvinek. Hemoglobin nebo bilirubin se mohou dostávat také do moči, kterou zbarví do nápadně tmavě žlutooranžové nebo hnědé barvy. Při vyšetření psa se obvykle zjišťuje zvětšení sleziny. Častá je také horečka.

Jen podle klinických příznaků se ani náhodou nedá poznat, že pes trpí babesiózou. To proto, že úplně stejně se projevuje jakákoliv nemoc doprovázená chudokrevností či přímo rozpadem červených krvinek.

Pro onemocnění jsou typické změny v krevním obrazu a to nedostatek krevních destiček doprovázený obvykle i různě závažnou chudokrevností. Z počátku nemoci jsou krvinky normální velikosti a obsahují běžné množství hemoglobinu, rychle ale na jejich úbytek reaguje kostní dřeň a v krvi se začínají objevovat červené krvinky velké, s menším množstvím hemoglobinu. Červené krvinky mohou být i nezralé. Obvykle je jich však pořád méně, než je normální. Počet a zastoupení bílých krvinek může být beze změny, při infekci B. canis canis nebo B. conradae, což je malá babésie z Kalifornie, se častěji objevuje jejich snížený počet daný nižším počtem neutrofilů, což je jeden jejich druh, ale počet bílých krvinek může být jindy naopak zvýšený.

Poškozování červených krvinek imunitní reakcí se může projevovat jejich „slepováním“ v krevním nátěru a červené krvinky mohou nabývat i kulatého tvaru, místo normálního piškotovitého.

Diagnostika metodou  PCR, která hledá přímo DNA parazita, je velmi citlivá. Stanovení hladiny protilátek se používá při vyhledávání chronických nosičů infekce. Jsou ale i psi, kteří jsou prokazatelně hostiteli parazita a přesto si protilátky proti infekci nevytvořili.

PREVENCE NAKAŽENÍ BABESIOZOU

Protože babésiózu roznáší především klíšťata, preventivní opatření se přímo nabízí – chránit psa před klíšťaty znamená chránit ho před infekcí babésiózou. Klíště navíc potřebuje sát asi dva až tři dny, aby došlo k infekci.
K ochraně doporučujeme používat kvalitní přípravky v podobě tablet,např. Simparica, spot ony nebo obojky. Od nového roku bud na trhu injekční ochrana proti klíštaťům a blechám účinná 12 měsíců po jedné injekční aplikaci. Více info v ordinaci.
 

Novinky

Aktuálně

OCHRANA PŘED KLÍŠTATY A BLECHAMI JE DŮLEŽITÁ I NA PODZIM

Používejte spolehlivé a účinné přípravky proti klíšťatům a blechám. Pro více info se zastavte v ordinaci.

BABESIOZA

Babesióza psů je onemocnění krve přenášené klíšťaty. Může se projevovat nenápadně únavou a střídavou zvýšenou teplotou, nebo jako těžké onemocnění s vysokou horečkou, slabostí, bledými sliznicemi a rychlým kolapsem.

DIROFILARIOZA!

S blížícím se létem a cestováním ze teplem do jižních zemí, hrozí riziko přenosu onemocnění dirofilariozou na Vaše mazlíčky. Tuto nemoc přenáší komáři a způsobuje tzv. srdeční červivost. Přijďte se poradit, jak Vašeho psa ochránit.

ORDINAČNÍ HODINY

ORDINAČNÍ HODINY

PŘESTĚHOVÁNO!

Naši ordinaci nyní najdete na adrese Masarykovo náměstí 243.Bývalé pekařství Mikula.Příjezd autem je z ulice Mírová. K dispozici jsou pro naše klienty dvě parkovací místa ve dvoře před ordinací.

Vyšetření krve

Rozšiřujeme služby! Vyšetření krve do 10 minut.

Objednávací kalendář

Na návštěvu se prosím objednávejte zde na webu v kalendáři nebo emailem. Rezervaci Vám vždy zpětně potvrdíme na uvedený email. Telefonické rezervace pouze na operace a zákroky. Pro objednání krmiv a léčiv lze využít sms zprávy popř.email. Děkujeme, K-Vet.